Kraniosakrální jóga

„Mozkomíšní mok je dirigent, buňky jsou orchestr a zdraví je hudba.“

Kraniosakrální jóga (cranium = lebka; sacrum = křížová kost) je soubor cvičení odrážejících výzkumy vědy mozku, ale také zařazuje starobylé jógové ásany ve spojitosti s dechem. Pracuje s uvolňováním fascií, čímž dochází ke snížení celkového napětí v těle člověka. Transport látek do buněk (výživa) a z buněk (odpadní látky) může být totiž jen tak velký, jak velká je uvolněnost tkání v těle. Napětí má velký negativní vliv na proudění mozkomíšního moku, které se zpomaluje a díky tomu není možné do mozku dostat potřebné množství látek – např. hormonů a cukrů. Mozek začíná fungovat na omezený výkon a málo používané funkce z něj mizí. Někdy proto přestáváme mít dobré pocity, zapomínáme na radost a mohou následovat deprese a nemoc.

Rytmus, kdy se plní kraniosakrální systém mokem, je velmi jemný. Je skrytý pod rytmem dechu, který si všichni plně uvědomujeme a pod rytmem tlukotu srdce, který dokážeme nahmatat na tepnách těla jako pulz. Když se tekutinou naplní ochranný vak, celé tělo se rozvine jako květ, na který dopadá sluneční světlo. Když tekutina ustoupí, tělo se podobně jako květ uzavírá.

V kraniosakrální józe je využíván tzv. spouštěč klidového bodu – vleže na zádech se vloží pod spodinu lebeční speciální pomůcka, která zastaví mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Po uvolnění stlačení vznikne vlna, která projde glymfatickým systémem mozku a jemně ho pročistí. Tím zajistí snadnější transport tekutin, který probíhá okolo hlavních cév mozku. Bonusem tohoto stavu je klidná mysl.

Během lekcí kraniosakrální jógy se soustředíme na speciální pumpování v jógových ásanách, které spojuje blahodárné účinky jógy s možností ovlivnění dechu života – proudění mozkomíšního moku. Tím se otevře možnost té nejpřirozenější detoxikace na světě. Toto speciální pumpování také rozbíhá lymfu hlavně v uzlinách pod paží, do kterých ústí právě glymfatický systém.

Po cvičení je u člověka patrná vitalita, která přetrvá až dva dny po cvičení. Často jsou také zaznamenány pocity svěžesti v páteři.

Součástí lekce je závěrečná meditace/zklidnění, která nás vede do poznání. Je to ponoření do ticha. Objevujeme svět, kde mlčí smysly a my můžeme vnímat, kdo jsme. Je to tak jemné, jako byste chtěli na rušné ulici slyšet motýlí křídla. A je to blažené a radostné bez příčiny. Tím mj. se posiluje imunita, vyrovnává se krevní tlak a snižuje se psychické napětí.

Jak probíhá lekce kranisosakrální jógy

Promluva – na začátku lekce se naladíme na prostor a na sebe. Stanovíme si záměr a připomeneme některý z přínosů praktikování kraniosakrální jógy.

Krátká relaxace pomocí „klidového bodu“ – tato pomůcka zastavuje mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Klidový bod se běžně projevuje jako stav prohlubujícího se klidu, v němž vznikají léčivé procesy.

Praktikování ásán posilující a uvolňující tělo a ásán s pumpováním dechu života – pomalým plynutím zaujmeme pozice vybrané podle ročního období, z nichž některé jsou obohaceny o pumpování dechu života. To vše s důrazem na pravidelné dýchání, uvolňování napětí v těle (fascie) a vnímání sebe sama.

Závěrečná meditace nebo vizualizace – našim cílem bude zklidnění či úplné zastavení mysli. Vnímání našeho vnitřního prostoru s otevřenou pozorností.

Kraniosakrální jóga se cvičí ve volném oblečení, nejsou vhodné elastické kalhoty z umělých materiálů.

Náš dárek pro vás

Můžete se také těšit na překrásný dárek, který od nás dostanete ke kurzu – jednu z těchto možností dle vašeho výběru:

– hodnotná videolekce čchi-kungu naší lektorky Kateřiny Krištof Foltové nebo

– léčivé audiomeditace Meditace na každý den nebo

– nebo audioprogram Léčení vnitřního muže, ženy a dítěte.

Obě audia jsou od vynikající známé spisovatelky a terapeutky Ester Davidové. Více o Ester a její krásné práci naleznete zde.

♥ Inspirace pro zdraví – eBook Lékárnička v hlavě, která je dostupná ke stažení zdarma na webových stránkách lektorky, terapeutky a průvodkyně po krajině mysli Terezy Kramerové. Na jejím webu Vědomý život s radostí, moudrostí a vnímáním souvislostí najdete spoustu dalších pokladů a inspirace…  Lékárničku ke stažení zdarma najdete zde.

Malá podpora pro nejistou dobu minulého podzimu – krátké instruktážní video naší lektorky Petry Čulíkové – jak si doma vyrobit klidový bod

 

 „Uzdravte své pocity a uzdravíte fascii. Uzdravíte-li fascii, uzdravíte své emoce. Vaše tělo bude šťastné a Vy s ním.“

Těší se na Vás

Petra

Den a čas kurzu: září 2022

Lektor: Petra Čulíková

1 890 Kč / 10 lekcí / lekce 75 min.

+ dárek dle vašeho výběru:

audioprogram Léčení vnitřního muže, ženy a dítěte terapeutky Ester Davidové

audio Meditace na každý den terapeutky Ester Davidové

♥ videolekce čchi-kungu s lektorkou Kateřinou Krištof Foltovou

jednorázové vstupné 220 Kč

přihlášení na jednorázovou lekci e-mailem na info@sundara.cz

Zahájení nového kurzu: září 2022

Nechcete čekat? Chcete pro své tělo něco udělat hned? Chcete se s lektorkou seznámit?

Za symbolickou cenu 130 Kč je pro vás připravena videolekce 75 minut. Lekce vám zůstane.