Milena Grygarová

Jsem obyčejná žena, která ráda pečuje o sebe a své tělo. V době, kdy mi vznikl prostor pro možnost věnovat se více sama sobě, mě oslovil systém „Jóga v denním životě“, ze kterého vycházím při svém cvičení dodnes. Cvičení mi dává radost, pocit síly, ale také mi pomáhá v okamžicích, kdy ztrácím pevnou půdu pod nohama.

Před dvěma lety jsem začala chodit do cvičení tajči čchi-kung v Ostravě. Cvičení mě natolik oslovilo, že jsem se přihlásila do školy Michaely Sklářové – www.zivycchikung.cz a v tomto roce jsem obdržela certifikát, který mě opravňuje k lektorství tohoto systému cvičení.

Prakticky se jedná o výuku sestavy tajči čchi-kungu, která se skládá z 18-ti pozic. Jedná se o staročínské zdravotní cvičení, které posiluje tělesné, ale i duševní zdraví, prohlubuje dech, což ve svém důsledku vede ke zpevnění těla, posílení mysli a k plnohodnotnému prodloužení života.

Časová dotace, která je pro cvičení určena, v sobě zahrnuje naladění se na vlastní tělo, rozcvičku, automasážní techniky, výuku sestavy, řízenou relaxaci a sdílení. Stejně jako jóga využívá účinků meditace, dechových a pohybových cvičení k posílení a protažení svalů. Cvičení je vhodné pro všechny ženy, bez ohledu na věk a kondici, lze cvičit i s pohybovým omezením. Kurz je tvořen navazujícími lekcemi.

18-ti dílná sestava představuje cestu ženy k sobě samé. Je krásná právě pro svoji jednoduchost, ladnost, uvolněnost a možnost si ji zacvičit sama kdykoliv a kdekoliv. Cvičení sestavy v kolektivu žen její účinky prohlubuje.

Na své cestě jsem absolvovala některé sebezpoznávací kurzy a techniky, z nichž si nejvíce cením „Školy transformace vědomí“ u Petra Vlčka, která obohatila můj život o mnoho nových úhlů pohledů na život. Zda jsem školu „prošla“ a umím ji využít, prověřuje každodenní život tady a teď.

V Sundaře učí tyto kurzy:

Tajči – čchi kung

֍