Řecké tance

Milí přátelé a milovníci tance,

srdečně Vás zveme na úžasný workshop Řeckých tanců s ochutnávkou řeckých specialit! 🙂
Přijďte si rozšířit obzory, poznat něco z řecké kultury a užít si spoustu legrace a zábavy! Zveme vás k ochutnávce několika řeckých tanců. Zda obsáhneme více tanců, ale ne tak precizně, a nebo se budeme zabývat jen dvěma, bude záležet na vaší momentální chuti a náladě. 🙂

Obuv pohodlná, klidně žádná. Oblečení běžné, pohodlné, není potřeba sportovní. I pro odvážné muže! 🙂

Workshop povede rodilá Řekyně a tanečnice Katka Kotupasová, velmi milá a usměvavá žena, která se zabývá více tanečními styly, ale řecké tance jsou pro ni srdeční záležitostí.

Pár zajímavostí o řeckém tanci…

Tanec hrál významnou roli v životě Řeků od pradávna. Už ve starověku byl v řecké společnosti ve veliké vážnosti, je neoddělitelně spjat s celou řeckou historií a dodnes provází Řeky během celého života. Je to vyjádření lidských pocitů a každodenního života. Tanců existuje celá řada, liší se region od regionu, většina se tančí v kruhu.

„Tanec má ze všech umění největší vliv na duši.“ Slova jednoho z nejvýznamnějších řeckých filozofů Platóna. Autor uznávaných pojednání o idejích, ctnosti, dobru nebo státnické dokonalosti byl přesvědčený, že člověk, který neumí tančit, je nevzdělaný a nekultivovaný.

Malému Diovi podle pověsti zachránili život kuritové, jeho ochránci a vychovatelé vyrostlí z jeho prvních slz. Řinčením svých zbraní při tanci přehlušovali jeho pláč, když matka Rhea novorozeně ukryla v jeskyni na Krétě, aby ho nezaslechl jeho otec Kronos, který ze strachu, že ztratí vládu nad světem, polykal hned po narození všechny své děti. Tanec měli v oblibě i ostatní olympští bohové, kteří se mu buď sami věnovali (zejména Dionýsos) nebo se těšili pohledem na tančící Múzy. Staří Řekové věřili, že tanec je darem bohů, který nabídli jen několika vyvoleným smrtelníkům, kteří pak naučili tančit své následovníky. A jako božský dar byl tanec pod ochranou Múzy Terpsichoré.

Těší se na vás

Kateřina Kotupasová

Den a čas workshopu: 17. 6. 2018 13:30-15:30 h.

Lektor: Kateřina Kotupasová

 

Rezervace a přihlášení: e-mailem na info@sundara.cz nebo u Lenky Dzidové na tel.: (+420) 723 294 939 (počet míst je omezený)

 

Kde: Studio Sundara, Dvorní 756/9, Ostrava–Poruba   www.sundara.cz