ČCHI-KUNG (QIGONG) – ČÍNSKÉ ZDRAVOTNÍ A HARMONIZAČNÍ CVIČENÍ

VIDEOKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY

ČCHI-KUNG je jedním z hlavních pilířů Tradiční čínské medicíny využívající různých cvičebních a dechových technik k harmonizaci toku energie Čchi (Qi) v lidském těle. Patří mezi nejpopulárnějších energetická cvičení, jehož stáří se odhaduje až na 3000 let. Název ČCHI-KUNG (také QIGONG) můžeme přeložit jako „práce s životní energií“ či „kultivace životní energie“. Všeobecně je praktikován jako cvičení pro zdraví, zvýšení energie a duševní pohodu, nastolení rovnováhy skrz sjednocení těla, ducha a mysli.

Cvičení přispívá k harmonizaci pěti základních elementů – dřevo, oheň, země, kov a voda a k nim přináležejícím energetickým drahám (meridiánům) jednotlivých tělesných orgánů. Uvolněním a zprůchodněním meridánů dochází k prokrvení a výživě nejen orgánových systémů, ale také k uvolnění stagnací v šlacho-svalovém a kloubním aparátu. ČCHI-KUNG může tedy být vhodným nástrojem pro předcházení nemocem pohybového aparátu (např. bolesti zad, kloubní blokády). Spousta cviků je volená také tak, aby Vám „namasírovaly“ vaše vnitřní orgány a došlo k jejich výživě, prokrvení a okysličení. Postupně dochází k harmonizaci energie v těle, která se projeví ve zvýšení imunity, hormonální stability, zlepšení lymfatického a cévního systému, posílení činnosti orgánů a trávení. Může také pomoci s odstraněním neplodnosti.

ČCHI-KUNG také přispívá k celkovému uvnitřnění a zklidnění na úrovni psychické.

ČCHI-KUNG využívá různé techniky a formy cvičení, které dodávají energii do našeho těla. Můžete se setkat např. s technikami dechovými, protahovacími, uvolňovacími, auto-masážními či s meditačními úrovněmi. Pohyby a jednotlivé cviky jsou jednoduše a snadno zapamatovatelné, nejsou fyzicky náročné a dají se přizpůsobit různým pohybovým omezením. Toto příjemné a pohodové cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie (i pro děti v případě udrží-li pozornost).

ZDRAVOTNÍ PŘÍNOSY ČCHI-KUNGU

prokrvuje a vyživuje orgány a podporuje jejich činnost

zlepšuje kardiovaskulární systém

stabilizuje hormonální systém

posiluje imunitní systém

prospívá cévnímu oběhu a lymfě

podporuje trávení a metabolismus

zlepšuje dýchání a činnost plic

uvolňuje klouby a zvyšuje jejich pohyblivost

zvyšuje pružnost a ohebnost páteře

posiluje, protahuje a prokrvuje svaly

urychluje regeneraci po úrazech a operacích

pomáhá odstraňovat chronické bolesti zad

buduje fyzickou i vnitřní sílu

zbavuje tělo napětí

zmírňuje stres a vyrovnává emoce

zklidňuje a pročišťuje mysl

posiluje nervy a psychiku

navyšuje životní energii a vitalitu

pomáhá se napojit na svůj vnitřní zdroj

rozvíjí vnitřní klid a harmonii

 

 

„KDO ZANECHAL TĚLESNÝCH CVIČENÍ, ČASTO CHURAVÍ, NEBOŤ SÍLA JEHO ORGÁNŮ NÁSLEDKEM NEDOSTATKU POHYBU SLÁBNE.“

 

– Avicenna středověký perský učenec, lékař a filozof

 

PRO KOHO JE KURZ VHODNÝ

Pro začátečníky

Už jste o čchi-kungu slyšeli, dozvěděli jste se o jeho blahodárných účincích na fyzické a psychické zdraví, ale neměli jste možnost navštěvovat žádný kurz?

Nebo dnes čtete o čchi-kungu úplně poprvé a zaujal vás výčet zdravotních benefitů, které toto cvičení nabízí?

Pro mírně pokročilé

Už jste si čchi-kung vyzkoušeli, nadchnul vás, ale dále už jste neměli možnost pokračovat?

Absolvovali jste někde kurz pro začátečníky a nyní si chcete osvěžit základy, a také se naučit i něco nového (co lektor, to trochu jiný repertoár cvičení)?

KVALITA ZDRAVÍ JE VŽDY ODRAZEM STAVU SJEDNOCENÍ DUCHA, TĚLA A MYSLI.

֍

Naše tělo cítí spojení lásky k sobě, poskytuje nám zpětnou vazbu o tom, jaký máme vztah k sobě, k druhým a k životu.

CO SE V KURZU VEDLE ZÁKLADŮ ČCHI-KUNGU JEŠTĚ NAUČÍTE?

 • jak zdravě a vědomě dýchat
 • protáhnout, uvolnit se a zklidnit
 • zvědomit si základní energetické dráhy
 • vědomě pozvedávat svou životní energii
 • spojovat se s aspektem svého vnitřního klidu
 • více cítit a vnímat své tělo a jeho jemné signály
 • ladit se na svůj vnitřní zdroj
 • posilovat svou vnitřní sílu

OBSAH KURZU

Čeká na vás 21 videí rozdělených přehledně do několika bloků, aby se vám v kurzu dobře a snadno orientovalo, jedna audionahrávka a doplňující texty.

Videokurz odpovídá 11 lekcím „naživo“ ve studiu. Jednotlivá videa můžete různě kombinovat podle vašich časových možností, chuti a prostoru.

Představení čchi-kungu a lektorky
Vysvětlení, jak ke cvičení a jednotlivým lekcím kurzu přistupovat
 • doporučení čím začít,
 • jak postupovat při učení se jednotlivých sestav, krok po kroku,
 • jak si cvičení kombinovat,
 • jak často a dlouho cvičit,
 • jak každé cvičení ukončovat,
 • varianty pro dny, kdy nemáte tolik času,
 • další informace ke cvičení, aby pro vás bylo co nejpřínosnější a nejužitečnější.
Základní čchi-kungový postoj
 • základ pro veškerá další cvičení, ze kterého budeme vždy vycházet,
 • správné dýchání při cvičení a ostatní základní pojmy.
Rozcvička 1, 2 a 3
 • 3 varianty různých rozcviček, ze kterých si můžete vybírat a při cvičení je libovolně střídat.
 • V rozcvičkách se zahřejete, prodýcháte se, uvolníte základní klouby, svaly a šlachy.
 • Rozcvičky lze také použít jako hlavní cvičení ve dnech, kdy nemáte tolik času.
Základní ozdravná sestava 8 kusů brokátu – Ba Duan Jin

Sestava je jednou ze základních ozdravných čchi-kungových sestav. Často předkládaná právě pro začátečnickou úroveň. Má několik verzí, které se od sebe mohou v provedení lišit, avšak základní principy a cíl jsou stejné. Tato sestava procvičuje všechny důležité svaly i klouby a masíruje vnitřnosti. Pokud budeme cvičit 8 kusů brokátu jenom krátký čas nebo s dlouhými přestávkami nemůžeme očekávat valné uvolnění energie a požadované benefity. Avšak po delším čase pravidelného cvičení sami můžete ucítit účinky volně tekoucí energie.

 1. Brokát „Dvě ruce, tři dimenze“ – rozproudí a harmonizuje energii Qi v těle. Toto cvičení masíruje páteř, posiluje trávicí soustavu a trojitý ohřívač, uvolňuje napětí hrudního koše, a tím upravuje funkci plic a srdce.
 2. Brokát „Střelba jako z luku“ – aktivuje srdce, plíce a meridiány na pažích. Toto cvičení posiluje břišní, mezižeberní a pažní svaly. Pomáhá uvolňovat šíji. Optimalizuje krevní tlak (vysoký klesá, nízký se zvedá).
 3. Brokát „Kondice žaludku a sleziny musí být pozdvižena“ – reguluje funkci žaludku, sleziny, jater a žlučníku. Cvik prokrvuje trávicí soustavu, a tím zlepšuje látkovou výměnu. Pomáhá při zácpě a uvolňuje napětí v zádových svalech.
 4. Brokát „Pět pracovníků a sedm zraněných“ – masíruje ledviny a protahuje páteř. Zlepšuje průtok energie horními končetinami, a tím působí na všechny potíže kloubů paží. Napomáhá lepšímu prokrvení rukou. Zvyšuje pohyblivost krční páteře. Působí na míchu, a tím ovlivňuje vegetativní funkce organismu. Zlepšuje prokrvení mozku.
 5. Brokát „Potřásl hlavou a šel do srdce ohně“ – zbavuje srdečního ohně – neklidu. Uvolňuje napětí a bolesti zad. Uvolňuje psychiku tzv. „vylévá oheň z mysli“.
 6. Brokát „Oběma rukama vystoupá do pasu k ledvinám“ – masíruje ledviny, břišní dutinu, protahuje páteř, celkově optimalizuje element voda. Působí ale také i na játra a slezinu. Uvolňuje všechny velké klouby. Uvolňuje napětí v zádech, ramenou a hrudníku. Výborné cvičení pro lidi s chronickými bolestmi zad.
 7. Brokát „Utkání se s hněvem zvyšuje vaši sílu“ – povzbuzuje srdce, plíce, mozek, uvolňuje játra. Dynamizuje celé tělo. Uvolňuje hrudní koš, a tím usnadňuje dýchání a práci srdce.
 8. Brokát „Za sedmi nemocemi zmizelo“ – zbavuje tělo napětí a masíruje orgány. Odstraňuje únavu. Uvolněním napětí se podle tradiční čínské medicíny předchází chorobám.
Harmonizace nebes a země

Krásné harmonizační cvičení, které si můžete zacvičit po sestavě 8 kusů brokátů nebo i jen tak samostatně.

Energetické cvičení v postoji „Velký strom“
 • jeden z nejdůležitějších cviků a slouží k nabírání energie,
 • tímto cvičením dosahujeme rovnováhy mezi jinem a jangem,
 • jedná se o velmi silné a zdraví prospěšní energetické cvičení.
Meditace a závěrečné zklidnění

Jako jedno z posledních videí vás čeká velmi důležité závěrečné zklidnění a meditace pro spojení se se svou podstatou, otevírání energetických center, sladění jinu a jangu v sobě.

Bonusové video – Sestava Makko-Ho
 • Původem japonská sestava pro protažení jednotlivých orgánových drah, často využívaná také v čchi-kungu a tai-chi jako strečinková harmonizační sestava.
 • Blahodárně působí např. jako ranní rozcvička.

 

Kontraindikace pro cvičení:

Vážné srdeční onemocnění, vážné psychické poruchy, akutní stavy po operaci, myom větší 7 cm, rakovina v pozdějším stádiu, kloubní náhrady – endoprotézy, těhotné ženy (čchi-kung pro těhotné má svá specifika a vyžaduje individuální přístup). Pokud si nejste jisti, zda je cvičení pro vás vhodné, prosím konzultujte to se svým lékařem.

Kdo je Kateřina Krištof Foltová?

Katka je průzkumnicí a milovnicí života a jeho projevů. Čchi-kungu se věnuje od roku 2007 a zařadila jej do svého života především pro jeho blahodárné účinky na lidské zdraví, tj. pro sjednocení těla, ducha a mysli.

Nechává se vést moudrostí života s vděčností za vše co může být prožito. Ve své praxi se zabývá regeneračními a rehabilitačními metodami pocházejícími jak ze západní civilizace, tak i tradičními přístupy východního světa.

Je také matkou 11 letého syna Ondry, jenž je jí inspirací v překračování lidských vnitřních omezení.

Vystudovala rehabilitační obor Ergoterapie, na jehož poli získávala zkušenosti a působila 14 let. Poslední 4 roky se ve své praxi věnuje Tradiční čínské medicíně, diagnostice, regeneračním přístupům a poradenství v oblasti Tradiční čínské medicíny, Shiatsu, psychosomatice a jiným rehabilitačním metodám.

Individuálním celostním laskavým přístupem podporuje lidi v nalezení vlastního sebeléčebného zdroje.

„Pojďme společně najít cestu k vaší tělesné a duševní rovnováze.“ Katka
Kateřina Krištof

Reference

 

Všem, kteří chtějí něco vědět o schopnostech paní Katky. Začala jsem k ní chodit přibližně před půl rokem na čínskou medicínu. Nedávno jsem absolvovala i lymfatickou reflexní masáž chodidel. Po dalších šesti týdnech, aniž jsem jakkoli změnila svůj jídelníček, jsem najednou zjistila, že mi padají kalhoty a musela jsem si pořídit menší oblečení. Všechno mě přestalo bolet, i záda. A to mám v dg. dvojí výhřez meziobratlových plotének. A protože na takové zázraky nevěřím, tak příčinou těch změn jsou kouzelné ruce paní Katky.

Marta Nováčková, zdravotní sestra

Kačenku jsem potkala na dovolené, kde jsme trávily chvíle ve sdíleném pokoji. Brzy jsme si padly do oka a dnes velmi ráda navštěvuji její masáže. Připadám si jako v maminčině náručí, často brzy usínám a jen nechávám její zázračné ručičky pracovat nejen s tělem, ale i s mou energií. Děkuji a kdo máte rádi domácí bezpečné prostředí a jemnou empatickou náruč, rozhodně doporučuji!

Vendula Kociánová, průvodkyně životem a hojností

K paní Katce jsem začala chodit před pár měsíci na čínskou medicínu. Pokud stejně jako já hledáte alternativu, protože už nemáte jiné možnosti, nebo chcete zvolit jinou cestu bez chemických léků apod., určitě jste na správném místě. Katka je laskavý, empatický člověk, který pomůže nejen vašemu tělu, ale pohladí i vaši duši.

Simona Hořínová, studentka

Môžem úprimne odporučiť ďalším klientom, ktorý majú niake zdravotné problémy. Profesionálny, milý a priateľský prístup Spokojná s vyšetrením, diagnostikou problému až do hĺbky psychosomatiky v čínskej medicíne. Pravidelnosť pri aplikacií akupunktúry, čínskych bylín a odporúčaní k ďalšej terapii. Spokojná s pokrokom u liečení problémov. Vynikajúca a uvoľňujúca lymfodrenaž chodidiel, kde naozaj človek cíti že to s ním niečo robí. Kvalitná aplikácia a skúsenosti.

Vrele odporúčam každému, kto nechce do seba pchať niake tabletky lieky a podobne farmaceutické svinstva, či sa chce vyhnúť niakým operáciam a riešiť problémom aj inou formou.

Kristýna Beznaková, fyzioterapeutka

Katku jsem poznala na masérském kurzu shiatsu masáží. Jelikož jsem se potýkala se zdravotními potížemi, nabídla mi pomoc. Od té doby k ní chodím na reflexní lymfu, která mi pomáhá stahovat otoky. Také mi velmi pomohla při blokaci zad a se stavy migrény přes čínskou medicínu. No a teď nevím, jak to bude mít s časem, protože po kurzu španělská masáž hlavy, kterou jsme taky absolvovaly spolu, se k ní asi nastěhuju. Má malé, ale silné ruce, se kterými umí zázraky.

Petra Bojdová, účetní, masér

VÝHODY VIDEO KURZU

Cvičíte v pohodlí a klidu svého domova.

Nemusíte nikam chodit či dojíždět a ušetříte tak spoustu času.

Při cvičení máte naprosté soukromí, můžete se soustředit plně sami na sebe.

Nic a nikdo vás nerozptyluje, máte svůj bezpečný prostor.

Nebo můžete cvičit s partnerem či partnerkou i dětmi.

Můžete respektovat své tempo, rychlost a fyzické možnosti.

Můžete cvičit kdykoliv budete mít chuť a čas, klidně každý den.

Nebo můžete kurz bez problému přerušit a pak se k němu opět vrátit.

Jednotlivá cvičení můžete opakovat tolikrát, kolikrát budete chtít a potřebovat.

Video si můžete kdykoliv zastavit a jakoukoliv pasáž si zopakovat.

Celý kurz vám zůstává trvale dostupný.

 

Sjednocení ducha, mysli a těla je stavem, kdy láska bují ve tvých myšlenkách i pocitech a je ukotvena ve tvém těle, neboť jsi pln lásky dvojnásob k sobě.

Jsi klidem i pohybem zároveň, v přijetí s každým okamžikem.

 

ČCHI-KUNG PRO ZAČÁTEČNÍKY

Obsah kurzu: 21 videí odpovídá 11 lekcím v kurzu

Lektorka: Kateřina Krištof Foltová

Původní cena: 2100 Kč

Speciální vánoční dárek pro vás do konce ledna 2024 se 70 % slevou – pouze 630 Kč 💛