ČCHI-KUNG (QIGONG) – ČÍNSKÉ ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ

VIDEOKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY

Co vám přinese?

Čchi-kung je jedním z hlavních pilířů Tradiční čínské medicíny využívající různých cvičebních a dechových technik k harmonizaci toku energie Qi v lidském těle. Název Čchi-kung (Qigong) můžeme přeložit jako „práce s životní energií“ či „kultivace životní energie“. Všeobecně je praktikován jako cvičení pro optimalizaci zdraví a nastolení rovnováhy skrz sjednocení těla, ducha a mysli.

Cvičení přisívá k harmonizaci pěti základních elementů – dřevo, oheň, země, kov a voda a k nim přináležejícím energetickým drahám (meridiánům) jednotlivých tělesných orgánů. Uvolněním a zprůchodněním meridánů dochází k prokrvení a výživě nejen orgánových systémů, ale také k uvolnění stagnací v šlacho-svalovém a kloubním aparátu. Čchi-kung může tedy být vhodným nástrojem pro předcházení nemocem pohybového aparátu (např. bolesti zad, kloubní blokády). Spousta cviků je volená také tak, aby Vám „namasírovaly“ vaše vnitřní orgány a došlo k jejich výživě, prokrvení a okysličení.

Čchi-kung přispívá k celkovému uvnitřnění a zklidnění na úrovni psychické.

V Čchi-kungu jsou využívány různé techniky a formy cvičení. Můžete se setkat např. s technikami dechovými, protahovacími, uvolňovacími, auto-masážními či s meditačními úrovněmi.

Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie (i pro děti v případě udrží-li pozornost).

Na co se můžete v kurzu těšit?

tělesné uvolňovací a protahovací cvičení – 3 varianty rozcviček

sestava 8 kusů brokátů – Ba Duan Jin

energetické cvičení v postoji „Strom“

léčebné dechové cvičení

meditační blok (spojení se se svou podstatou, otevírání energetických center, sladění jinu a jangu v nás)

Bonusové cvičení – Orgánová sestava Makko-ho (japonská cvičební sestava pro harmonizaci orgánů)

 

 

„……….CITÁT?…………“

 

 

Co se v kurzu naučíte?

 • Základní qigongový postoj
 • Vědomé dýchání
 • Protáhnout, uvolnit a zvědomit si základní energetické dráhy
 • Vědomě pozvedávát svou životní energii
 • Spojovat se s aspektem svého vnitřního klidu

Pro koho je kurz určen?

Pro začátečníky:

Už jste o Čchi-kungu slyšeli, dozvěděli jste se o jeho blahodárných účincích na fyzické a psychické zdraví, ale neměli jste možnost navštěvovat žádný kurz.

Nebo dnes čtete o Čchi-kungu úplně poprvé a zaujal Vás výčet benefitů, které toto cvičení nabízí.

Pro mírně pokročilé:

Už jste si Čchi-kung vyzkoušeli, nadchnul Vás, ale dále už jste neměli možnost pokračovat. A nyní si chcete osvěžit základy, a také se naučit i něco nového (co lektor, to trochu jiný repertoár cvičení).

Láká Vás vyzkoušet si toto cvičení.

OBSAH KURZU – VIDEA

֍

 • Představení Čchi-kungu a lektorky
 • Základní postoj
 • Rozcvička 1, 2 a 3
 • Osm kusů brokátu – Ba Duan Jin

Sestava je jednou ze základních ozdravných čchi-kungových sestav. Často předkládaná právě pro začátečnickou úroveň. Má několik verzí, které se od sebe mohou v provedení lišit, avšak základní principy a cíl jsou stejné. Tato sestava procvičuje všechny důležité svaly i klouby a masíruje vnitřnosti. Pokud budeme cvičit Osm kusů brokátu jenom krátký čas nebo s dlouhými přestávkami nemůžeme očekávat valné ulnění energie a požadované benefity. Avšak po delším čase pravidelného cvičení sami můžete ucítit účinky volně tekoucí energie.

 1. Brokát „Dvě ruce, tři dimenze“ – rozproudí a harmonizuje energii Qi v těle. Toto cvičení masíruje páteř, posiluje trávicí soustavu a trojitý ohřívač, uvolňuje napětí hrudního koše a tím upravuje funkci plic a srdce.
 2. Brokát „Střelba jako z luku“ – aktivuje srdce, plíce a meridiány na pažích .Toto cvičení posiluje břišní, mezižeberní a pažní svaly. Pomáhá uvolňovat šíji. Optimalizuje krevní tlak (vysoký klesá, nízký se zvedá).
 3. Brokát „kondice žaludku a sleziny musí být pozdvižena“ – reguluje funkci žaludku, sleziny, jater a žlučníku. Cvik prokrvuje trávicí soustavu, a tím zlepšuje látkovou výměnu. Pomáhá při zácpě a uvolňuje napětí v zádových svalech.
 4. Brokát „pět pracovníků a sedm zraněných“- masíruje ledviny a protahuje páteř. Zlepšuje průtok energie horními končetinami, a tím působí na všechny potíže kloubů paží. Napomáhá lepšímu prokrvení rukou. Zvyšuje pohyblivost krční páteře. Působí na míchu, a tím ovlivňuje vegetativní funkce organismu. Zlepšuje prokrvení mozku.
 5. Brokát „potřásl hlavou a šel do srdce ohně“ – zbavuje srdečního ohně – neklidu. Uvolňeje napětí a bolesti zad.  Uvolňuje psychiku tvz. „vylévá oheň z mysli“.
 6. Brokát „oběma rukama vystoupá do pasu k ledvinám“ – masíruje ledviny, břišní dutinu, protahuje páteř, celkově optimalizuje element voda. Působí ale také i na játru a slezinu. Uvolňuje všechny velké klouby. Uvolňuje napětí v zádech, ramenou a hrudníku. Výborné cvičení pro lidi s chronickými bolestmi zad.
 7. Brokát „utkání se s hněvem zvyšuje vaši sílu“ – povzbuzuje srdce, plíce, mozek, uvolňuje játra. Dynamizuje celé tělo. Uvolňuje hrudní koš, a tím usnadňuje dýchání a práci srdce.
 8. Brokát „za sedmi nemocemi zmizelo“ – zbavuje tělo napětí a masíruje orgány. Odstraňuje únavu. Uvolněním napětí se podle tradiční čínské medicíny předchází chorobám.
 • Energetické cvičení v postoji „Velký strom“.  Jeden z nejdůležitějších cviků a slouží k nabírání energie. Tímto cvičením dosahujeme rovnováhy mezi jinem a jangem. Jedná se o velmi silné a zdraví prospěšní energetické cvičení.
 • Meditace
 • Bonusové video – Sestava Makko-Ho – původem japonská sestava pro protažení jednotlivých orgánových drah, často využívaná také v Čchi-kungu a tai-chi jako strečinková harmonizační sestava. Blahodárně působí např. jako ranní rozcvička.
 • Poděkování a rozloučení

………………………..

֍

…………………..

Kdo je Kateřina Krištof Foltová?

Katka je průzkumnicí a milovnicí života a jeho projevů. Čchi-kungu se věnuje od roku 2007 a zařadila jej do svého života především pro jeho blahodárné účinky na lidské zdraví, tj. pro sjednocení těla, ducha a mysli.

Nechává se vést moudrostí života s vděčností za vše co může být prožito. Ve své praxi se zabývá regeneračními a rehabilitačními metodami pocházejícími jak ze západní civilizace, tak i tradičními přístupy východního světa.

Je také matkou 11 letého syna Ondry, jenž je jí inspirací v překračování lidských vnitřních omezení.

Vystudovala rehabilitační obor Ergoterapie, na jehož poli získávala zkušenosti a působila 14 let. Poslední 4 roky se ve své praxi věnuje také Tradiční čínské medicíně, diagnostice, regeneračním přístupům a poradenství v oblasti Tradiční čínské medicíny, Shiatsu, psychosomatice a jiným rehabilitačním metodám.

nebo???

Profesně se věnuje Tradiční čínské medicíně, Shiatsu, psychosomatice a jiným rehabiltačním metodám. Má 14 let praxe v oblasti fyzioterapie.

„Něco sem?“ Katka
Kateřina Krištof

Sjednocení ducha, mysli a těla je stavem, kdy láska bují ve tvých myšlenkách i pocitech a je ukotvena ve tvém těle, neboť jsi pln lásky dvojnásob k sobě. Jsi klidem i pohybem zároveň, v přijetí s každým okamžikem.

ČCHI-KUNG PRO ZAČÁTEČNÍKY

Obsah kurzu: 21 videí odpovídá 11 lekcím v kurzu

Lektorka: Kateřina Krištof Foltová

Cena: 2300 Kč, předprodej 1900 Kč