Řecké tance

Přátelé a milovníci tance, pro velký úspěch červnového workshopu vás zveme na další úžasný Řecký taneční minivečírek.

Přijďte si rozšířit obzory, poznat něco z řecké kultury a hlavně si užít spoustu zábavy ve víru tance! Zveme vás k ochutnávce řeckých tanců. Budeme opakovat z minula a podle nálady a chuti pokročíme dále. Zda obsáhneme více tanců, ale ne tak precizně, a nebo se budeme zabývat jen několika, bude opět záležet na vaší momentální chuti a náladě a zejména na skupině, v jaké se sejdeme. Katka je zkušená, naučila tančit, slyšet rytmus řecké hudby a zejména užít si tanec již opravdu velké množství lidí, takže není čeho se bát 🙂

Obuv pohodlná, klidně žádná. Oblečení běžné, pohodlné, není potřeba sportovní. Tato pozvánka platí i pro odvážné muže! 🙂

Workshop povede rodilá Řekyně a tanečnice Katka Kotupasová, velmi milá a usměvavá žena, která se zabývá více tanečními styly, ale řecké tance jsou pro ni srdeční záležitostí.

Pár zajímavostí o řeckém tanci…

Tanec hrál významnou roli v životě Řeků od pradávna. Už ve starověku byl v řecké společnosti ve veliké vážnosti, je neoddělitelně spjat s celou řeckou historií a dodnes provází Řeky během celého života. Je to vyjádření lidských pocitů a každodenního života. Tanců existuje celá řada, liší se region od regionu, většina se tančí v kruhu.

„Tanec má ze všech umění největší vliv na duši.“ Slova jednoho z nejvýznamnějších řeckých filozofů Platóna. Autor uznávaných pojednání o idejích, ctnosti, dobru nebo státnické dokonalosti byl přesvědčený, že člověk, který neumí tančit, je nevzdělaný a nekultivovaný.

Malému Diovi podle pověsti zachránili život kuritové, jeho ochránci a vychovatelé vyrostlí z jeho prvních slz. Řinčením svých zbraní při tanci přehlušovali jeho pláč, když matka Rhea novorozeně ukryla v jeskyni na Krétě, aby ho nezaslechl jeho otec Kronos, který ze strachu, že ztratí vládu nad světem, polykal hned po narození všechny své děti. Tanec měli v oblibě i ostatní olympští bohové, kteří se mu buď sami věnovali (zejména Dionýsos) nebo se těšili pohledem na tančící Múzy. Staří Řekové věřili, že tanec je darem bohů, který nabídli jen několika vyvoleným smrtelníkům, kteří pak naučili tančit své následovníky. A jako božský dar byl tanec pod ochranou Múzy Terpsichoré.

Těší se na vás

Katka

Den a čas tanečního minivečírku: čtvrtek 5. 8. 2021 18–20

cena: 250 Kč

Lektorka: Kateřina Kotupasová

Přihlášení přes formulář. Po přihlášení a uhrazení částky obdržíte potvrzovací e-mail.

Kde: Studio Sundara, Dvorní 756/9, Ostrava–Poruba   www.sundara.cz